Mishimoto Sure Grip Worm Gear Clamp 85mm - Pack of 2 - MMCLAMP-WGP-85
Mishimoto
SKU:
MISMMCLAMP-WGP-85
UPC:
Availability:
Regularly stocked product
(No reviews yet)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Mishimoto High Torque Protective Worm Gear Clamps are, simply put, the crme de la crme of hose clamps. Their innovative double-ridge inner shield design both protects the clamped material from cuts and abrasions while also providing superior clamping engagement. The double-ridge design provides concentrated compression force to provide equal 360 clamping pressure and leak free connections. To create a long-lasting, rust and corrosion resistant clamp, we utilized a 304 Stainless Steel construction. Available in a wide array of sizes ranging from 2.68" - 3.35" (68mm - 85mm) to fit everything from vacuum lines to intake tubes. Like all Mishimoto products, this High Torque Protective Worm Gear Clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.